Nechajte si poradiť vašimi ušami

Ochrana osobných údajov     © 2024 Zalan Schuster

ZS Acoustics

Naše veľké Hi-Fi testovanie


Návšteva v nahrávacom štúdiu Dubovsky Music & Studio so speváčkou Hankou Gregušovou sa skutočne vydarila.


„Príďte si pozrieť a vypočuť, ako sa nahráva hudba. Hudobný režisér Rastislav Dubovský má bohaté skúsenosti s nahrávaním hudby. Vypočujte si na živo akustické nástroje, spev a z toho nahrávku v štúdiu a potom u seba doma na vašej audio zostave. Aký bude medzi nimi rozdiel?“ - takto znela pozvánka od nášho kamaráta a šéfa High-End Audio Clubu, Zalána Schustera. No odolali by ste?

S Rastislavom Dubovským, majiteľ štúdia, sme sa stretli po prvý krát, rovnako ako sa stretla trojica hudobníkov. Vynikajúcu slovenskú speváčku Hanku Gregušovú, ktorej sa medzičasom podarilo sa preraziť aj v zahraničí (hrajú ju aj newyorské rádiá), doplnil na kontrabase Juraj Kalás a za bicími Jakub Kačic. Zamatový hlas mladej speváčky sme si vychutnali v zvukovo dokonalom nahrávacom štúdiu, kde sme si okrem jazzu vypočuli aj iný žáner, v ktorom je Hanka doma – soul. Ak by ste mali záujem spoznať jej tvorbu, CD „Essence“, ktoré vyšlo v minulom roku a je veľmi úspešné a má dobré recenzie, dostanete v každom dobrom CD shope. Vďaka nedávnemu pobytu v USA sa začala Hankina spolupráca s troma dôležitými muzikantmi – Marcusom McLaurinom (20 rokov s Clarkom Terrym na kontrabase), ktorý Hanke skladá hudbu na jej texty, spoluprácu na jej ďalšom albume prisľúbil aj bubeník Quincy Phillips a Rod Kenndrick. „Bolo skvelé nahrávať a vidieť poslucháčov priamo v štúdiu, lebo väčšinou sa vôbec nevidíme. Bola to skvelá skúsenosť“, povedala nám po skončení nahrávania Hanka Gregušová.

Juraj Kalás je rodený prešporák, hovoriaci plynulo po maďarsky aj „rakúsky“. Jeho špecialitou je hra na kontrabas. „Moje najbližšie kroky sa týkajú muzikálu Frida, ktorý uvádza Rudolf Géry v Istropolise. Veľmi veľa skúšame, bude to veľmi zaujímavé. Okrem toho je mojím najväčším plánom uživiť sa hudbou a nerobiť nič iné. Čo je dnes pomerne ťažké...“ - uviedol s náznakom pesimizmu v hlase Juraj Kalás. Na základné uživenie mu slúžia akcie, ktoré sám vymyslel, napríklad známe Jam Session, ktoré robí už 10 rokov, momentálne v Pube u zeleného stromu, každú nedeľu o 19.30. Alebo aj šansóny s Andreou Zimániyovou a Janou Hubinskou na Malej scéne. Projekt Vocalis zase slúži na podporu jazzového spievania, kde doprevádza mladých adeptov a robí pre nich rôzne workshopy. Plus rôzne koncerty s Gabom Jonášom, alebo Eddym Portelom (Gabriel Jonáš Lation Trio). Je toho pomerne veľa a cieľom toho všetkého je - uživiť sa...

Jakub Kačic – skvelý mladý bubeník, hráva rôzne žánry, minulé leto dokonca študoval na Berkelley v USA. Aké sú jeho projekty, s kým hrá?

„Dáva sa dokopy nový projekt, rozbieha sa spolupráca s Filipom Jančíkom, mladým nádejným huslistom. Talenty sa spájajú. Nechýba ani Zuzana Mikulcová, veľmi dobrá speváčka s krásnym hlasom.“ A čo tak komponovanie hudby? „Komponovanie je dôležité pre každého muzikanta, či už pre bubeníka, alebo gitaristu. Láka ma hudba všeobecne – vždy však ale dobrá hudba“, dodal so smiechom.  Od mladého, ale mimoriadne nadaného bubeníka, sme sa dozvedeli aj mnoho o jeho nástrojoch. O čineloch, „kopákoch“, či o napínaní blán na bubnoch. „Treba laborovať s každou časťou zostavy. Vždy treba vedieť, čo sa ide nahrávať. Či je žáner tvrdší, alebo akustický, komorný.“ Bicie sa napríklad v štúdiu Dubovsky Music & Studio nahrávali naraz na štyroch mikrofónoch. „Keď sú dokonale vo fáze, tak to nevadí“ – povedal majiteľ štúdia Rasťo Dubovský. „Mám rád veľké činely, Lebo majú krásny farebný zvuk, veľa sa z nich dá dostať. Veľa záleží od miesta úderu - či uderíte na pupok, alebo sa priblížite viac ku koncu tela činely. Záleží aj na jeho profile. Niektoré sú hrubšie okolo pupku“ - prekvapil nás hlbokou znalosťou mladý hudobník.


Návšteva v nahrávacom štúdiu Dubovsky Music & Studio so speváčkou Hankou Gregušovou

fotografie z akcie        text a foto: Michal Bednár
















Jazzová speváčka Hanka Gregušová/ hudobný režisér Rastislav Dubovský

link na Hanku G                                                             link na štúdio


Dozvedeli sme čosi aj o „čarovnom“ Moon Gel za pár eur. Môže sa nalepiť pod nohy reproduktorov, ale aj na blany bubnov. „Ja ho používam hlavne vtedy, keď mám vysoko naladený malý bubon. S tenšou blanou, ktorá má strašné alikvóty (prezvuky). Pri kraji dám jeden Moon Gel, aby bol dozvuk správne zatlmený“, povedal Jakub.

Ak by ste náhodou nevedeli – alikvóta znamená, že každý tón sa skladá z niekoľkých tónov, len my ho počujeme ako základný tón. Sú to teda harmonické tóny, hoci my počujeme iba jeden tón. Má však vplyv na charakter farby zvuku.

No a ako dopadlo naše nahrávanie, ale najmä mixovanie hudby? To sa dozviete už čoskoro, v druhej časti nášho veľkého Hi-Fi testovania...


September 26, 2015 v Bratislave

Hanka Gregušová