Nechajte si poradiť vašimi ušami

Ochrana osobných údajov     © 2024 Zalan Schuster

ZS Acoustics

Hudba lieči

Teraz je práve tá najlepšia chvíľa počúvať hudbu.

Počúvam hudbu z CD, SACD. Som zberateľ, mám vzťah k fyzickému nosiču. Dôležitý je pre mňa ten konkrétny vydaný kus, ktorý môžem držať v rukách počas počúvania hudby. Zošit čo obsahuje texty, obrázky k hudbe. Rarity, najlepšie zvukové vydanie, venovanie od muzikanta. Vlastním CD-čka, ktoré patrili inému zberateľovi, ktorý zomrel a jeho CD-čka dediči predali, pretože pre nich znamenali len penažnú hodnotu, ktorú za ne môžu dostať z predaja. Do zošita CD-čka si vždy zapísal kedy ho kúpil a v niektorých aj to, že kde. Záznam doplnil aj ďalšími informáciami o hudobníkoch, ktorí na CD-čku hrajú, pokiaľ to v zošite chýba. CD-čka majú príbeh. Dá sa zistiť ako sa s nimi zaobchádzalo, v akých podmienkách ich skladovali.

CD-čka vyjadrujú tú dobu, kedy boli vydané. Dobu, kedy ľudia žili inak, mali iný vkus ako teraz. Doba, ktorá sa nevráti nikdy. Keď si vypočujem z tej doby hudbu, imaginárne sa dostanem do časopriestoru, kedy a kde muzikanti hrali. Stačí si zavrieť oči a počúvať hudbu. Nepotrebujem internet, stačí mi k tomu elekrina a kvalitné audio zariadenie s posluchovou miestnosťou. Až je neuveritelné, ako dobre hrá fyzický nosič CD, SACD ak je hudba dobre nahraná, je kvalitne vydaná, ak sú chyby vznikajúce pri výrobe a pri prehrávaní odstránené. Pri výrobe CD, SACD, DVD, Blue-Ray  vznikajú medzi reflexnou vrstvou a polykarbonátom mikroskopické bubliny, ktoré znateľne zhoršia kvalitu čítania/zvuku. Mám Nespa Pro zariadenie, ktorým tieto bubliny viem odstrániť.

Ďaľšie zlepšenie robím so strojom Audiodesksysteme Gläss CD Sound Improver, ktorú už veľa rokov nevyrábajú. Obrúsim ním okraj disku pod uhlom 36 stupňov, potom obrúsenú plôšku zafarbím čiernou fixkou. Dramaticky sa tým zníži rozptýlené svetlo a tým sa počuteľne vylepší zvuk.

Po takejto oprave hrajú stredné výšky čistejšie, "analogovo", digitálna syntetika sa zníži, basy budú pevnejšie. Zlepší sa priestorovosť zvuku, lokalizácia nástrojov. To je najlepší tuning čo sa týka CD, SACD, DVD, Blue-Ray a je permanentný. Rozdiel je markantný a dá sa počuť aj na obyčajnej CD/DVD mechanike v PC.

Svoje CD-čka počúvam ošetrené oboma zariadeniami.


Nespa Pro CD finalizer a Audiodesksysteme Gläss CD Sound Improver sa už roky nevyrábajú a bohužial ani servis nie je možný. Dokážem ešte určité množstvo CD opraviť ale potom sa mi vypáli zdroj svetla, ktorý sa už nedá nahradiť.

Preto mám to len pre seba a verejne neponúkam túto službu. Avšak teraz je práve tá najlepšia chvíľa počúvať hudbu. Teraz ponúkam uvedené úpravy po dobu dvoch týždňov do 16 apríla 2020, alebo do počtu 500ks CD, SACD, DVD, Blue-Ray len pre členov klubu High-End Audio Club, alebo pre nečlena ak si kúpi CD od Andreja Turoka a pre tých, ktorí si stiahli príručku zdarma z webovej stránky zs-acoustics.com


Prihláška do klubu High-End Audio Club: http://www.zs-acoustics.com/heac.html

Prosím záujemcov aby mi napísali na zalansch@hotmail.com


Pozrite si video o Audiodesksysteme Gläss CD Sound Improver

Nespa Pro graf.gif