Nechajte si poradiť vašimi ušami

Ochrana osobných údajov     © 2021 Zalan Schuster

ZS Acoustics

Stĺpové reproduktory:

Sonus faber Liuto
 

Originál je len jeden - Talianska highendová ikona prichádza.

Legendárna talianska značka, založená v roku 1979. Od začiatku vyrába iba nekompromisné výrobky v niekoľkých cenových hladinách. Fenomenálny úspech je dôsledkom extrémnej dokonalosti, ktorá z každého výrobku Sonus Faber robí umelecké dielo.


Majstrovská úprava masívneho dreva v dokonalej harmónii s pravou kožou, dáva reprosústavám Sonus Faber úplne originálny vzhľad. V okolí mesta Arcugnano sa spracováva koža pre celý svet. Tradíciu tu má tiež precízne spracovanie dreva pre výrobu luxusného nábytku. Výnimočné skúsenosti a remeselná zručnosť miestnych obyvateľov sa tu dedí z generácie na generáciu už niekoľko storočí. Ušľachtilý i vzácny pôvod Made in Italy je zárukou špičkovej ručnej práce a trvalej hodnoty.


Sonus Faber nemá v podstate priamu konkurenciu. O to viac je v hľadáčiku mnohých plagiátorov. Rok 2007 prináša so zmenou vlastníka svieži vietor do vývoja a výskumu u Sonus Faber. Obrovské investície generujú značke vynikajúce výsledky. Na trh sú uvádzané modifikované aj úplne nové kolekcie výrobkov. Sonus Faber priniesli svetu obrovské kvantum inovácií v technike a dizajne reprosústav. Ten je už roky považovaný za etalón. Dokonalá estetika v harmónii s najlepšou technológiou meničov neustále útočia na zmysly náročných audiofilov aj estétov. Len málo dnešných výrobkov Vás núti k dotyku tak intenzívne, ako tieto sexy reprosústavy.


Architekti ich radi vidia v najnáročnejších interiéroch, aspoň ako solitéry. Pozitívna energia sálajúca z reprosústav je povznášajúca. Veľmi príjemne sa s nimi býva. Aj napriek všetkej modernej technológii zostal značke husliarsky duch. A to svet vie oceniť.


Reprosústavy Liuto, sú jedným z prvých výtvorov nového šéfdizajnéra značky pána Paola Tezzona, ktorý sa s tým vyrovnal veľmi dobre, hoci Liuto je zvukovo odlišné od ostatných radov, stále patrí do stajne Sonus Faber. Ak sa na tieto reprosústavy pozeráte zistíte, že majú skriňe lutnovitého tvaru, ktorý je typickým znakom Sonus Faber. Ďalším znakom je ich prevedenie, bočnice sústav sú vyrobené z tvrdého vopred vystarlého dreva, zatiaľ čo zvyšok skrine je potiahnutý pravou kožou. Akostná koža na zvyšných obvodových stenách dozaista nemá len estetický význam, jej pórovitá štruktúra bráni difrakciam vysokých frekvencií vyžarovaných z kaloty a plní aj tlmiaciu funkciu. Ozvučnica sústavy vyniká úplne mimoriadnou tuhosťou a pevnosťou, hmotnosť debničiek 32 kg / kus len potvrdzuje skutočne solídne prevedenie. Jedná sa o trojpásmovú reprosústavu osadenú špičkovými reproduktormi zvlášť vyrábanými podľa firemných špecifikácií. Sú to osem ohmové reproduktory, preto nebude taký problém s prístrojmi, ktoré použijeme ako zdroj zvuku, nám sa veľmi osvedčila kombinácia s prístrojmi Audia radu tri. Od prvých minút je poznať, že značku Sonus Faber nenesú sústavy náhodou a dlhodobý posluch vás len presviedča o správnosti prvého dojmu. Liuto hrá predovšetkým neuveriteľne čisto, dalo by sa povedať, že až surovo transparentne. Typicky to na vás pôsobí tak, akoby ostatné sústavy pred sebou mali bavlnený záves alebo deku s väčšiou či menšiou hrúbkou a Liuto nie. Hudba je pritom rýchla a živá, ale typicky pre Sonus Faber prostá akejkoľvek agresivity. Tam, kde sa akustické nástroje dostávajú do vyšších polôh, zahrajú naozaj farebné výšky a nie rezavý tón veliteľskej píšťalky. Zároveň majú množstvo veľmi rýchlych a kvalitných basov. Ako najcennejšiu devízu Sonus Faber Liuto však považujem vyrovnaný a neutrálny prednes v celom rozsahu prenášaného frekvenčného spektra. V súlade s tým chválim aj vynikajúcu lokalizáciu zdrojov zvuku a priestorovosť.


Objednať sa na posluch


záruka: 2 roky


3750 € / pár       Cena verzie: čierna alebo masív orech


Test:

Stereoplay Deutschland

Absolute Spitzenklasse

zvuk: 58 bodov

celkovo: 80 bodov

testované: 11/2009

Technické špecifikácie:

25 mm výškový reproduktor s textilnou kalotou.

15 cm stredobasový reproduktor.

22 cm basový reproduktor. Aluminium/magnezium.

Fázovo vyrovnaná trojpásmová výhybka.

Nízko rezonančná ozvučnica  s rebrovitou konštrukciou.

Citlivosť 89 dB (2,83 V/1 m).

IEC príkon 250 W .

Impedancia 8 Ohm.

Frekvenčná krivka 40 Hz – 25 kHz (± 3 dB).      

Typ ozvučnice 3 pásma + zadný basreflex.

Deliaca frekvencia 350 / 3500 Hz.

Hmotnosť 32,0 kg /ks.

Rozmery (H x W x D)     1040 x 236 x 415 mm.